Whatsapp Canlı Destek Butonu

Bize Ulaşın : +90 212 852 39 05       Masaj için: 0537 787 8434

THEGYM Blog

PROTEİN TOZU KULLANMALI MIYIM ?

PROTEİN TOZU KULLANMALI MIYIM ?

Fitness ile uğraşan çoğu kişinin aklına gelen ilk sorulardan biri protein tozu kullanmanın gerekli mi?, zararı var mı.. ?

 

İlk olarak antrenman sonunda niçin protein tozu kullanıldığına bir göz atalım;

Direnç antrenmanları sonunda oluşan kassal tahribat ile kaslardaki protein sentezi seviyesi en üst seviyeye çıkar.  Bu durum kaslarımızda şu şekilde bir reaksiyona sebep olur;

 

Protein Sentezi Artışı (Kasın Proteine İhtiyacı)

 

=

 

Protein Emiliminde Artış (Beslenerek Gerekli Proteinin Alınması ve Kullanılması)

 

=

 

(Sonuç) Daha Fazla Kas Büyümesi

 

 

Antrenman sonrası protein tozu tüketiminin bir diğer sebebi ise insülin seviyenizle alakalıdır.

 

Yoğun direnç antrenmanları sonrası düşen insülin seviyenizi protein tozu veya diğer basit şekerler yardımıyla kontrol altına alabilirsiniz. Antrenman sonrası düşen kan şekeriniz kortizol hormonu salgılanmasına sebep olur. Bu hormon vücutta katabolizma adı verilen yıkım sürecine girmenize yol açar. Bu durumu ortadan kaldırmak için tükettiğiniz protein tozu veyahut basit şekerler kortizol hormonunun baskılanarak kas yıkımının durmasına ve anabolizma tabir edilen inşa sürecinin derhal başlamasına olanak sağlar.

 

Tek amacınız zinde kalıp, sağlığınızı korumak ise dengeli ve yeterli beslenerek belirli oranlarda kas inşa edebilirsiniz.

 

 

 

Eğer amacınız vücut kompozisyonunuzu değiştirmek ve daha fazla kas inşa etmek ise protein tozu ya da bcaa türünde besin takviyeleri kullanarak işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

 

 

 

Unutmamanız gereken en önemli konu ise sporcu beslenmesi ya da besin takviyeleri kullanımı gibi konuları bu konular üzerine eğitim almış profesyonellere danışmanızdır.

Sizleri Arayalım

Web sitemiz üzerinden kayıt olun 15% indirim kazanın !