Whatsapp Canlı Destek Butonu

Bize Ulaşın : +90 212 852 39 05       Masaj için: 0537 787 8434

THEGYM Blog

Spora Başlamak İsteyenlere Öneriler

Spora Başlamak İsteyenlere Öneriler

Spora Başlamak İsteyenlere Öneriler

Spor yapmak kimilerimiz için bir yaşam biçimi haline almışken, kimileri de yoğun çalışma temposu ya da zamansızlıktan dolayı spora ayıracak vakit bulamaz. Aslında sporun sağlığımıza olan yararını neredeyse herkes kabul etmiş durumdadır.  Üstelik çoğu tehlikeli hastalıkların hareketsiz yaşamdan ve sağlıksız beslenmekten kaynaklı olduğu da araştırmalarla ispatlanmış durumda.  Ülkemizde yapılan araştırmalarda   günümüzün 4 saati bilgisayar ya da tv karşısında geçiyor ve  maalesef  toplumumuzun  % 70’i zaman bulamadığı için düzenli olarak spor yapamıyor. Çocuklarda ise her 10 çocuktan sadece 2’si düzenli spor yapabiliyor.

Spor yapmak için aslında pek çok sebep varken spor salonlarına yazılıp 1 ay sonra salonun  yolunu unutanlar çok fazla. Ya da bütün kış hareketsiz geçirip yaz yaklaşmaya başlayınca kısa süreliğine spor yapıp daha sonra vazgeçenler de çoğunlukta. İşte bütün bu sebeplerden kurtulmak   sporu yaz kış demeden bir yaşam biçimi haline getirmek için size önereceğimiz basit ama etkili ipuçlarına kulak vermenizi öneriyoruz.

Spor Yapma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır

Öncelikle her işte olduğu gibi spor içinde motivasyonunuzun yüksek olması gerekir. Sporun en büyük destekçisi motivasyondur. Yapmaktan zevk alacağınız bir spora başlamak  motivasyonunuzu arttırabilir. Spora başlamak için  nedenlerinizi belirleyin ve hedefleriniz olsun. Bazı durumlarda spora yüksek motivasyonla başladıktan sonra bir süre sonra çeşitli sebeplerden dolayı motivasyonunuz düşebilir ve bunun sonucu olarak sporunuza gitmeyi aksatabilirsiniz. Burada en önemli nokta bir şekilde spor salonunuza gitmek ve spora hazır olmaktır. Motivasyonunuzun düşmesine asla izin vermeyin ve bununla ilgili araştırmalar yapın. Eğer motivasyonunuz düştüğü zamanlarda yeniden kendinizi toparlayacak  sebepler bulamazsanız spordan soğuyabilirsiniz.

Spor Takviminiz  Hazır Olsun

spora yazıldıktan sonra kendiniz için bir spor takvimi belirleyin. Spor antrenmanlarınızı  takviminize not ederek buradan takip edebilirsiniz. Bunu yapmanızın size katkısı takviminize her baktığınızda spor yapacağınız günleri görmeniz ve kendinize görev edinmeniz olacaktır. Böylece spor yapmaktan asla vazgeçmeyeceksiniz ve diğer planlarınızı bu takvime göre yapacaksınız. Sonuç olarak spora zamanın yok bahanesinden de kurtulmuş olacaksınız.

Harekete Geçmek İçin Daha Fazla Beklemeyin

Spor yapmak için daha fazla ertelemeyin. Spor yapmaya başlamadıysanız artık harekete geçin. Bahaneler bulmak size hem zaman kaybettirir hem de hayal ettiğiniz vücuda ulaşmayı. Spor aktivitelerinizi günlük hayatınızın bir parçası haline getirin. Böylece spor sizin için bir yük olmaktan çıkacaktırKarar Alın

Maddi olanaklarınız, sağlık sorunlarınız ya da becerileriniz bunların  hepsi spora başlamadan göz önünde bulunduracağınız etmenler. Sporu hayatınızın bir parçası haline getirmek için düzenli olarak yapabileceğiniz size uyacak aktiviteleri seçin

Bir Spor Arkadaşı Edinin

spor yapmaya başlarken, spor  konusunda istekli ve güvenebileceğiniz bir arkadaş seçin. Spora devamlılık konusunda arkadaş etkisi küçümsenmemelidir. Sadık bir spor arkadaşı edinin. Spor yapma amaçlarınız ve hedeflerinizi birbirinizle paylaşarak motivasyonunuzu arttırabilirsiniz. Spor salonuna gitmek için birlikte plan yapabilirsiniz.Spora gelmediğiniz durumlarda hem kendinize hem arkadaşınıza hesap vermek zorunda kalabilirsiniz. Ancak her zaman spora yapmak için bir partneriniz olmayabilir. Bunu bir bahane olarak görmeyin ve tek başınıza da spor yapmaktan vazgeçmeyin.

Arkadaşlarınızla İddiaya Girin

spor yaparken ufak ödüller ya da cezalar motive olmak için iyi bir yöntemdir. Örneğin  2 ayda 5 kilo vermek hedefin olsun. Bu hedefinizi arkadaşlarına söyleyin ve bir iddiaya girin. 2 ay sonunda 5 kilo  verirsem bana en sevdiğim kulaklığı alacaksın ya da veremezsem ben size yemek ısmarlayacağım gibi.Böylelikle spor yapmaktan daha çok keyif alabilirsiniz.

Hedeflerinize Odaklanın

Haftalık spor programınızı  yaparken kendinize hedefler belirleyin. Ancak hedef belirlerken çok yüksek ya da zor hedefler belirlemeyin.  İlk zamanlarda zor ve yüksek hedefler belirlerseniz, spora başladıktan bir süre sonra bu program size yoğun ve yorucu gelebilir ve bu da sizi spordan soğutabilir. Öncelikle ufak hedefler belirleyin ve bu doğrultuda  yapmanız gerekenleri tam ve eksiksiz yapmaya özen gösterin. Ay sonunda koyduğunuz hedefe göre sonuçlarınızı kontrol edin ve çıkan sonuçlara göre yeniden bir hedef çıkarın.

Spor Yaparken Molalar Verin

spor programınızda molalar ekleyin.  Küçük  molalar vererek performansınızın düşmesini engelleyebilirsiniz.Mola vermeden aralıksız spor yaparsanız sakatlanabilirsiniz.

Paylaşın

Spor yapma amaçlarınızı ve hedeflerinizi  arkadaşlarınıza, ailenize anlatın. Çünkü kendinize verdiğiniz sözleri  ve hedefleri ne kadar çok arkadaşınıza anlatırsanız bu sözleri bozmak ve hedeften dönmek zor olacaktır.

Hedeflerinize ulaşmak için yaptığınız çalışmaları ve katettiğiniz yolu çevreniz ile paylaşmak sizi motive edecektir. Onlardan aldığınız olumlu geri dönüşler sizi daha fazla motive edecektir.
 

Sizleri Arayalım

Web sitemiz üzerinden kayıt olun 15% indirim kazanın !